آگاهي و احتياط
دهه جهاني ايمني
كاريكاتور
بدون شرح
 • بدون شرح 1395/4/13 يكشنبه
  انسان ، راه ، خودرو
تصادف
 • تصادف 1395/4/12 شنبه
  تصاويرممكن است براي همه مناسب نباشد
فرهنگ ايمني
دكتر معيدفر تأثير اقدامات فرهنگي بر كاهش سوانح رانندگي

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، دكتر سعيد معيدفر عضو هيئت علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و از جامعه‌شناسان بنام كشور است. وي پس از انتصابش به عنوان مشاور وزير راه و شهرسازي در امور اجتماعي، عمده فعاليت‌هايش را در زمينه فرهنگ‌سازي يا به قول خود «ايجاد تغيير فرهنگي» در حوزه ايمني راه‌ها و كاهش سوانح رانندگي متمركز كرده است كه اين وظيفه مهم و حياتي را در رأس كميسيون فرهنگي كارگروه ايمني راه‌ها ـ كارگروهي متشكل از مديران يا رابطان دستگاه‌هاي مرتبط با سوانح رانندگي ـ عملياتي كرده است. كارگروه ايمني راه‌ها و كميسيون فرهنگي و آموزش اقدامات درخشاني در راستاي فرهنگ‌سازي كنترل هيجانات رانندگي در پي داشته است. برخي از نتايج اين كارگروه در سال گذشته و برنامه‌هاي آن در سال جاري را در گفتگو با مشاور وزير راه و شهرسازي جويا شده‌ايم كه در ادامه آن را با هم مي‌خوانيم.

 

پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي: برخي از نتايج اقدامات كميسيون فرهنگي و آموزش كارگروه ايمني راه‌ها در سال ۹۳ را شرح دهيد.

دكتر معيدفر: فعاليت در حوزه‌اي كه ما به آن ورود كرده‌ايم بسيار دشوار است و نتايج آن به تدريج و طي يك بازه زماني طولاني نمايان مي‌شود. ممكن است برخي اقدامات فني در حوزه سوانح رانندگي به فوريت نتيجه مثبت دربرداشته باشد؛ اما در حوزه تأثير اقدامات فرهنگي بر كاهش سوانح رانندگي، بايد گفت كه فرايندي زمان‌بر است. جامعه‌شناسان بر اين نظرند كه جنبه‌هاي مادي جامعه به سرعت تغيير مي‌كند اما جنبه‌هاي فرهنگي ديرپاترند و ممكن است آثار آنها به زودي محسوس نباشد. ضمن اينكه محاسبه‌ اندازه‌گيري اثرگذاري اقدامات كميسيون ايمني راه‌ها در كاهش سوانح رانندگي هم امري بسيار دشوار است و هيچ‌كس نمي‌تواند ادعا كند كه فعاليت‌هاي من سبب كاهش سوانح رانندگي شده است.

نقش ديگر دستگاه‌هاي عضو كميسيون فرهنگي و آموزش كارگروه ايمني راه‌ها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بايد به اين حوزه همه‌جانبه نگريست و در نظر داشت كه همه افراد مي‌بايست نقش خود را به خوبي اجرا كنند. اينكه ادعا شود كه بهبود نگهداري راه‌ها، بهبود عملكرد پليس يا فعاليت‌هاي كميسيون ايمني راه‌ها در كاهش سوانح اثرگذار بوده، نه تنها مشكلي را حل نمي‌كند، بلكه به دور شدن هماهنگي ارگان‌ها و دستگاه‌هاي متولي براي ارتقاي كيفيت رانندگي مردم مي‌انجامد.

نقش دولت يا به طور كلي حاكميت در اين زمينه چيست؟

اين همكاري نزديكي كه ميان دولتمردان ما در كاهش سوانح به وجود آمده و در اين دوره تحكيم يافته، همچنين شفاف بودن دولت با مردم و محرم دانستن آنها كه اعلام كند مشكل چيست و از مردم بخواهد در حل اين معضل كمك كنند و بسياري موارد ديگر سبب شده كه در كشور ما علي‌رغم آنكه در بسياري از مشكلات و بحران‌ها، روند افزايشي را شاهد باشيم، در زمينه سوانح رانندگي روند كاهشي را طي كنيم كه دستاوردهاي بسيار خوبي محسوب مي‌شود.

وقتي با اعضا و مسئولان شوراي فرهنگ عمومي كشور از روند كاهنده سوانح رانندگي در يك دهه گذشته و به خصوص در دو سال اخير كه به ترتيب در دو سال گذشته هفت درصد و در يك سال گذشته ۱۲ درصد كاهش داشته است صحبت مي‌كرديم همگي بر اين موضوع كه همدلي و همزباني دولتمردان با مردم چه آثار خوبي داشته و مي‌توان از دستاوردهايي كه در اين بخش به دست آورده‌ايم در ديگر حوزه‌ها هم استفاده كنيم، صحه مي‌گذاشتند.

آيا محبوبيت دولت جديد در كاهش سوانح اثرگذار بوده است؟

از سال ۸۲ كه همت و عزم جدي براي كاهش سوانح رانندگي به وجود آمده، شفاف بودن دولت در اطلاع‌رساني به مردم و همكاري دستگاه‌ها نتيجه‌بخش بوده است و هر چه قدر اين شفافيت و هماهنگي و صداقت بيشتر باشد، دستاوردها چشمگيرتر خواهد بود. در دولت جديد اين موضوع تشديد شده است.

منظور شما از صداقت دولت با مردم چيست؟

ما هر سال به مردم آمار بالاي تصادفات و كشته‌هاي سوانح رانندگي يا ساير مشكلات را صادقانه اعلام مي‌كنيم. در نتيجه مردم با دولت هم‌دل و هم‌رأي مي‌شوند تا مشكلات را به حداقل برسانند اما در موضوعات ديگر اين صداقت را كمتر شاهديم. به همين ميزان كه شفافيت دولت در بيان مشكلات كمتر مي‌شود، هماهنگي‌هاي بين دستگاه‌ها نيز كاهش يافته و در نتيجه ميزان مشكلات افزايش مي‌يابد.

حوزه فرهنگي در يك سال اخير نسبت به ديگر كميسيون‌هاي مرتبط با كارگروه ايمني راه‌ها با شدت بيشتري در زمينه شفافيت در اطلاع‌رساني فعاليت كرده است.

برخي از برنامه‌هاي كارگروه امور اجتماعي، آموزش و فرهنگ ايمني راه‌ها در سال ۹۴ را تشريح كنيد.

 ۱۴ تا ۲۰ ارديبهشت سومين هفته ايمني در دهه جهاني ايمني راه‌هاست كه در اين دهه قرار است كمپيني در ارتباط با بيانيه‌اي كه كودكان سراسر جهان تهيه كرده‌اند برگزار شود و در آن به بزرگترها اعلام شود كه به ايمني كودكان توجه بيشتري كنند.

اين اقدام در كميسيون پيش‌بيني و به استان‌ها ابلاغ شده است و قرار است در هفته ايمني راه‌ها در مدارس و هماهنگ با كودكان سراسر جهان كودكان ايراني بيانيه خود را قرائت كنند. در واقع قرار است كمپيني به حمايت از ايمني كودكان برگرار شود و بزرگ‌ترها به كودكان تعهد بدهند كه امسال به ايمني آنها توجه بيشتري مي‌شود. امسال كارگروه امور اجتماعي برنامه‌هاي خود را تا حدود زيادي بر اين موضوع متمركز كرده‌ است. شعار اين هفته نيز «به فكر جان بچه‌ها باشيم» تعيين شده است. ما ايراني‌ها به كودكان خود اهميت زيادي مي‌دهيم و مي‌خواهيم با بهانه قرار دادن كودكان هيجان‌هاي رانندگي را كنترل كنيم.

مسابقه دانش‌آموزي مرتبط با ايمني راه‌ها در همه مقاطع امسال برگزار مي‌شود و قرارداد آن امضا و براي اجرا آماده است. اما اينكه با توجه به نزديك شدن به ايام امتحانات، در بهار ۹۴ برگزار شود يا همزمان با بازگشايي مدارس در پاييز ۹۴، هنوز قطعي نشده و به زودي در جلسه‌اي كه كميسيون فرهنگي كارگروه ايمني راه‌ها با مسئولان آموزش و پرورش برگزار مي شود، زمان آن نهايي خواهد شد./


پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

شنبه 3 تير 1396  
آگاهي و احتياط
دهه جهاني ايمني
كاريكاتور
بدون شرح
 • بدون شرح 1395/4/13 يكشنبه
  انسان ، راه ، خودرو
تصادف
 • تصادف 1395/4/12 شنبه
  تصاويرممكن است براي همه مناسب نباشد
فرهنگ ايمني
Daneshamouz.mrud.ir - 2015
صفحه اصلی دانش آموز | بازگشت |
Guest (MrtGuest)


Powered By Sigma ITID.